ZASADY UŻYTKOWANIA I KONSERWACJI OBUWIA
- Wkładaj i zdejmuj obuwie zawsze rozsznurowane, z odpiętymi paskami i napami aby zapobiec zadeptywaniu i niszczeniu napiętek.
- Zawsze sznuruj buty, unikniesz w ten sposób przetarcia napiętek i deformowania wierzchów.
- Czyść buty powierzchniowo przy użyciu wilgotnej szmatki, gąbki lub szczoteczki.
Zabrania się prania butów zwłaszcza w pralce (!!!), pozbawia to materiał elastyczności, powoduje jego pękanie oraz osłabia spoiny kleju i ściegi szycia.
- Pamiętaj o codziennej konserwacji obuwia. Nie zaleca się stosowania past z połyskiem, które mogą uszkodzić wierzchnią powłokę skór naturalnych i materiałów skóropodobnych. Przed nałożeniem nowej warstwy pasty, należy usunąć poprzednią.
- Regularnie konserwuj wierzchy obuwia odpowiednimi środkami:
- anilinę skórę licową czyścić wilgotna szmatką, osuszyć, nałożyć pastę zgodnie z kolorem wierzchu, po jej wyschnięciu wypolerować obuwie.
- nubuk i welur delikatnie szczotkować, stosować aerozole do zamszu. Nie używać past i kremów.
- skórę syntetyczną przecierać miękką szmatką, stosować środki do skór syntetycznych.
- Obuwie wyjściowe całoroczne i jesienno-zimowe z cholewkami ze skóry licowej, nawet prawidłowo konserwowane, noszone podczas słoty (deszczu lub topniejącego śniegu), może ulec przemoczeniu po 20 min. użytkowania (norma PN77/091030).
- Obuwie ze skóry typu nubuk z licem naturalnym lub welur jest znacznie mniej odporne na przemakanie i wymaga konserwacji środkami chemicznymi przeznaczonymi specjalnie do tych celów. Cechą towaru wykonanego z zamszu, jest częściowe odbarwienie zewnętrznej powierzchni wierzchów i właściwość ta nie stanowi niezgodności towaru z umową.
- Obuwie należy możliwie często wietrzyć. W miarę możliwości nie używaj codziennie tej samej pary obuwia. Intensywna eksploatacja jednej pary obuwia prowadzi do jej przedwczesnego zużycia.
Zgodnie z zasadami prawidłowego użytkowania obuwia na każdy jeden dzień noszenia powinny one dwa dni odpoczywać. Buty w ten sposób użytkowane pozwalają materiałom w nich zastosowanym odpocząć od naprężeń, wody, kurzu, potu, otarć itp. Używając obuwie dzień po dniu w istotny sposób skracamy ich żywotność, a dodatkowo ulega ono szybszemu zniszczeniu i naturalnemu zużyciu.
- Cechą obuwia wykonanego ze skór z włosem na zewnątrz, jest wycieranie się okrywy włosowej z elementów wierzchów.
- Przetarcia spodów ze skór naturalnych podeszwowych wynikają z właściwości fizycznych tego typu skór - norma PN 86/0-91011.
- W obuwiu podszewkowym ze skór naturalnych i barwionych w ciemnych kolorach, może wystąpić farbowanie. Decydując się na zakup tak wykonanego obuwia, należy mieć świadomość ewentualnego zabarwienia skarpet czy rajstop w czasie użytkowania.